Fotografie


Jak maluje mráz
Tématem dnešní hodiny byl MRÁZ. Na začátku hodiny si děti vyslechly krátkou pohádku "Jak paní Zima začala kralovat". Po dočtení pohádky jsme si krátce řekli, o čem pohádka byla a co důležitého se v ní odehrálo. Dále jsme si povídali o tom, co je to mráz. Řekli jsme si, že voda nám v zimě krásně zdobí naše okna. Když je venku velká zima, vznikají na sklech oken fascinující ledová výtvarná díla - ledové květy, ale i obrazy zamrzlé krajiny. Mráz místo čtvrtky používá okno a místo barev zmrzlé kapičky. Na dnešní hodině výtvarného kroužku si každý jedno takové zamrzlé okno vyrobil. Děti práce moc bavila :-)

Foto: Denisa Kasalová - 16. leden 2019

Rampouch
Téma dnešní hodiny - PANÍ ZIMA ČARUJE. Povídali jsme si o tom, jaká je zima. Co všechno k zimě patří. Z větší části povídaní jsme mluvili hlavně o rampouchu. Řekli jsme si, že sněhové střechy krášlí ledová záclonka. Ale co to vlastně je - ledová záclonka? Na střechách domů visí různě dlouhé ledové rampouchy, které se vytváří za mrazu na místech, kde stéká voda. Kapky vody postupně zamrzají, až vznikne rampouch. A právě jeden takový rampouch si na dnešní hodině každý sám vyrobil. 
Cílem dnešní hodiny bylo seznámit děti se zimním obdobím, mít povědomí o tom, co je rampouch a jak vzniká a v neposlední řadě šlo o to, aby každý pracoval sám. Děti byly moc šikovné. Práce se jim opravdu moc povedla.

Foto: Denisa Kasalová - 9. leden 2019

Vánoční kapr
Tématem dnešní hodiny byly Vánoce. Nejprve si děti vyslechly pohádku O kapříkovi Petrovi. Po skončení pohádky jsme si krátce řekli, o čem pohádka byla a co nového jsme se díky pohádce naučili. Poté jsme si povídali o vánočních zvycích. A abychom nezůstali jen u povídání, malovali jsme si vánočního kapříka. A aby dětem šla práce lépe od ruky, pustili jsme si k malování vánoční koledy :-)

Foto: Denisa Kasalová - 19. prosinec 2018

Na cestě do Betléma...
Na dnešní hodině environmentálního kroužku čekalo na děti veliké překvapení...
Nejprve jsme si děti zkusily, jak zvládnou obrázkové čtení. V našem příběhu byla některá slova nahrazena obrázky. Děti se tak aktivně účastní, když p.asistentka čte slova a děti se pak přidávají a "čtou" obrázky. Děti byly při čtení příběhu velmi šikovní. Tato činnost je velice bavila. Když jsme "dočetli", povídali jsme si o tom, co se v příběhu odehrálo. Kdo všechno se v příběhu objevil, jaká tam byla zvířátka a co nového jsme se čtením příběhu dozvěděli. Když už jsme si všechno pověděli, pustili jsme se do další práce, která navazovala na náš příběh. Každé z dětí dostalo svůj Betlém, který si vymalovaly tak, jak si ho představují. Když děti domalovaly, napsaly nebo spíše nakreslily dopis pro Ježíška, co všechno by si od něho přály k Vánocům. A že si toho přejí opravdu hodně :-) Každý takový dopis se dává zpravidla za okno, p.asistentka si ovšem připravila pro děti velké překvapení. Letos jsme dopis nedávali za okno, ale do skutečné schránky na dopisy pro Ježíška. Jeden moc šikovný pán byl tak hodný a ochotný, že si našel čas a vyrobil pro děti z MŠ Výstavní schránku na dopisy pro Ježíška. Tato schránka byla schovaná pod 10 šátky tak, aby každé z dětí odkrylo kousek tohoto překvapení. S každým ubývající šátkem narůstalo v dětech napětí nad tím, co se pod šátky ukrývá. Když se odkryl poslední šátek, v očí dětí se objevila neskutečná radost. 

Foto: Denisa Kasalová - 12. prosinec 2018

Země věčného ledu
Foto: Denisa Kasalová - 5. prosinec 2018

Pomáháme ptáčkům přečkat zimu
Foto: Denisa Kasalová - 28. listopad 2018

Pozorování přírody
I dnes jsme se vydali do přírody. Vyrazili jsme si na hodinovou procházku za město, kde jsme pozorovali, jak se změnila příroda od naší poslední návštěvy (minulý týden). Povídali jsme si o přírodě, jejích proměnách, pozorovali jsme změny v počasí, pozorovali a poslouchali jsme volně žijící ptáky, mluvili jsme o jehličnatých a listnatých stromech,... Děti se také pořádně proběhly :-) Po návratu do školy děti malovaly své zážitky z pochoďáčku. Každý maloval, co ho napadlo. Někdo namaloval jehličnaté stromy, někdo namaloval kapky rosy v trávě. Děti byly opravdu šikovné a práce se jim moc povedla :-)

Foto: Denisa Kasalová - 22. listopad 2018

Pochoďáček č.2
Jelikož bylo dnes krásné počasí, rozhodli jsme se toho využít a vyrazili jsme na druhý pochoďáček. Pobyt v přírodě je totiž skvělým způsobem, jak dobít baterky, ale také jak děti naučit něco o zákonitostech přírody nebo živočiších, kteří v ní žijí. Je důležité, aby se děti neustále setkávaly s novými zážitky. Při procházce jsme pozorovali, jak se příroda od našeho posledního pochoďáčku změnila. Děti soutěžily, běhaly, malovaly křídami a pochoďáček si náramně užívaly :-) 

Foto: Denisa Kasalová - 14. listopad 2018

Počasí - přírodní jevy
Tématem dnešní hodiny bylo POČASÍ - Přírodní jevy. Společně jsme si řekli, co všechno víme o počasí. Jaké je počasí na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Seznámili jsme se s pojmy - déšť, slunce, oblačno, polojasno, jasno, zataženo, mlha, atd. Také jsme si vyprávěli, jak vzniká duha. Poté jsme se pustili do práce. Děti si malovaly duhu. Zvolili jsme netradiční, ale přitom jednoduché a zábavné malování prsty. Dětem se práce líbila a duha se jim velmi povedla :-)

Foto: Denisa Kasalová - 7. listopad 2018