• Foto třídy #1

UMÍSTĚNÍ TŘÍDY: hlavní budova, 1. podlaží vlevo

POČET ZAPSANÝCH DĚTÍ: 23 dětí - 9 dívek, 14 chlapců

VĚKOVÉ SLOŽENÍ TŘÍDY: 5 - 6,5 let

V letošním školním roce se zaměříme na úspěšný vstup do základní školy. Budeme rozvíjet dovednosti, nezbytné pro vstup do první třídy, motivovat děti k učení a trénovat řeč pomocí logopedických cvičení. Ve třídě dodržujeme pravidelný režim dne, který upevňujeme pomocí třídních rituálů. Snažíme se vytvářet harmonické a bezpečné prostředí pro každého člena třídy. Děti vedeme k samostatnosti a vzájemné spolupráci. Pro děti připravujeme aktivity pohybové, hudební, výtvarné a další. Poskytujeme prostor pro volnou hru. Řízené činnosti probíhají převážně formou prožitkového, situačního a kooperativního učení. Když nám počasí dovolí, trávíme čas vycházkou v okolí MŠ nebo na školní zahradě. Společně se vydáme objevovat svět, všechno krásné i špatné, co nám nabízí. Naučíme se, jak se v něm chovat a jak ho ochraňovat.

Ranní rituál:
"Dobrý den, dobrý den,
dneska máme krásný den.
Ruce máme na tleskání,
nohy zase na běhání.
Dobrý den, dobrý den,
dneska zlobit nebudem."

ÚKOLY NA TÝDEN 19. - 23. 10.
Téma: Počasí na podzim

Pondělí 19. 10.
- logopedické cvičení na rozcvičení jazyka
Byl jednou jeden jazýček, který bydlel v pusince. Ráno se probudil a podíval z okna (jazýček vytáhněte co nejdál, až k nosu), zda nesvítí sluníčko.
Pak se podíval na zem, zda není venku bláto. (Jazýček vyplázněte co nejdál, až na bradu). A bláto tam bylo! Jazýček byl pěkný neposeda a začal v blátě běhat zprava doleva a zleva doprava. (jazýčkem pohybujte ze strany na stranu).
Celý celičký se umazal. Musel se honem umýt. Nejdříve omyl horní zoubky a pak ještě omyl dolní zoubky (olízněte zoubky nahoře i dole).
Když byl celý umytým, vydal se na procházku a potkal koníka (jazýčkem udělejte koníčka).
Šel dále a potkal čertíka (bl bl bl).
Jééé, ale děti, ten jazýček se tááák lekl, že se raději schoval do pusinky. A protože ještě nebyl unavený, tak v pusince narážel na jednu stranu a pak na druhou (jazýčkem dělejte v tvářích boule). Až z té únavy usnul. Dobrou noc, jazýčku.

Úterý 20. 10
- pomocí básničky se s dětmi naučte namalovat deštník
- nejdříve trénujte tužkou, poté můžete deštník namalovat a vybarvit vodovkami či temperami
- POZOR na správné držení pastelky a štětce!

Středa 21. 10.
 - dechové cvičení hrou
Co budete potřebovat: jar, vodu, kelímek, brčko a potravinářské barvivo
Postup: dětem kápnete trochu jaru do kelímku, nalijete vodu a spolu s potravinářským barvivem promícháte, děti budou foukat do brčka a tím vytvářet bubliny

Čtvrtek 22. 10.
- pracovní list na rozvoj zrakové paměti
Co budete potřebovat: pracovní list, pastelky
- POZOR na správné držení pastelky!

Pátek 23. 10.
- procházka po městě/lese/okolí
- pozorování podzimního počasí (déšť, mlha, vítr)
- můžete dětem pokládat otázky na pravdu a lež např. na podzim padá listí ze stromů (pravda), na podzim zrají třešně (lež)
- pokud cestou najdete podzimní plody (kaštany, žaludy, šípek, šišky apod.), tvořte z nich dle své fantazie např. skřítka podzimníčka

12. listopad 2020 - 9.00 hodin
Divadlo Dokola
Pohádka"Kašpárek v pekle"
vstupné: 50,- Kč

8. prosinec 2020 - 9.00 hodin
Divadlo Zvoneček "Vánoční pohádka"
Vstupné 60,- Kč

22. březen 2019 - 9.45 hodin

20. březen 2019 - 9.00 hodin
Pohádkové čtení
Pohádku přijde dětem přečíst pan starosta měssta Vodňany pan Milan Němeček.

19. březen 2019

Kde: České Budéjovice

21. leden 2019 - 9.45 hodin

10. leden 2019 - 15.15 hodin
Informační schůzka pro rodiče předškoláků se zástupci ze základní školy
Program:
- organizace zápisů dětí do ZŠ
- co Vaše dítě do školy potřebuje
- jak usnadnit dítěti vstup do školy
- informce k "Maxíkovi"
- diskuse

ÚČAST ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ NUTNÁ
Kde: učebna MŠ Smetanova - 2. patro

7. leden 2019 - 8. leden 2019
TESTOVÁNÍ IQ DĚTÍ OD PĚTI LET MENSOU ČR PRO NAŠÍ MŠ ZDARMA
Mensa pořádá v naší škole testování IQ, které slouží k vyhledávání nadaných dětí. Test je neverbální a nevyžaduje předchozí znalosti, proto zjišťuje skutečnou úroveň zejména logického myšlení a dokáže odhalit nadání i tam, kde tomu např. školní výsledky neodpovídají.

společnost Mensa ČR bude v rámci spolupráce s MŠ Vodňany provádět standardizaci nového dětského testu IQ. Byli bychom rádi, kdyby se testování zúčastnily všechny děti ve věku 5 a 6 let.
Po domluvě s vedením školky Vám nabízíme možnost, dozvědět  se výsledek svého dítěte zcela zdarma (běžně stojí testování 150,-Kč). Rodiče, kteří mají o testování svého dítěte zájem, musí vyplnit papírovou přihlášku, která slouží jako souhlas zákonného zástupce se zpracováním dalších údajů dítěte – jméno, příjmení, datum narození a adresa pro zaslání výsledku. Informaci o výsledku považuje Mensa za důvěrnou a dostane ji pouze zákonný zástupce testovaného dítěte. Výsledky Vám zašleme poštou po ukončení standardizace testu, které předpokládáme v horizontu tří měsíců. Záleží pouze na Vás, zda výsledky sdělíte učitelkám na třídě, aby Vaše dítě na základě výsledků dále rozvíjely.

Děkujeme vám za spolupráci,

Lucie Měchurová
Mensa ČR

pozn.: PŘIHLÁŠKY K TESTOVÁNÍ DĚTÍ DOSTANETE OD UČITELEK NA TŘÍDÁCH

18. prosinec 2018
Vánoce u rybiček

12. prosinec 2018
Divadlo Luk
"Pohádka z hrnčířského kruhu"
cena: 50,-Kč

11. prosinec 2018 - 15.15 hodin
Vánoční tvoření s rodiči
Kde: Třída rybiček

5. prosinec 2018
Mikulášská nadílka

3. prosinec 2018
Slavnostní rozsvěcení vánočního stromečku
Krátký program v podání všech tříd, v pořadí od nejmladších po nejstarší, v závěru společný zpěv koled a rozsvěcení stromečku.
Kde: před budovou MŠ Smetanova
Foto #1